On 23 Eylül 2010 Perşembe 0 yorumYarın akşam, Atatürk Stadyumu'nda Bucaspor'u ağırlayacak Bursaspor'umuz... Bursa'ya karşı Buca'da, Buca'ya karşı da bu sebeptendir ki Bursa'da bir sempatinin olduğu bir gerçek ama Ankaragücü maçlarındaki gibi bu sahaya yansımayacaktır fair play yönündeki dostluk dışında.

Bucaspor, lige yeni çıkmasına rağmen, ilk 5 maçta topladığı 5 puanla, pek de kolay bir lokma olmayacağını gösterdi. 1 galibiyet, 2 beraberlik 2 de yenilgi aldılar ki, yenildikleri takımlar Beşiktaş ve Galatasaray. Bu takımlara, evinde birer golle mağlup oldular. Kısacası onlara da kolay lokma olmadılar. Evinde oynadıkları diğer karşılaşmada da Gençlerbirliği'ni 3-1'lik bir skor ile devirmesini bildiler, üstelik bu galibiyeti gayet iyi bir futbolla, seyir ve mücadele yönü üst düzeyde bir karşılaşma sonucunda elde ettiler. Geriye kalan 2 puanı topladıkları Kasımpaşa ve Konya deplasmanlarında da iyi futbolla beraberlik elde etmeyi başarmış durumdalar. Diğer bir yönden bakarsak,  şu ana dek deplasmanda yenilgi almadılar. Bu yönden, rahat geçebileceğimiz bir takım olarak bakmıyorum ben İzmir ekibine. Her ne kadar Gaziantep karşılaşmasının yarım kalmasından ötürü takım gerektiğince yorulmamış ve diri bir biçimde sahaya çıkacak olsa da Buca ekibinin de, sahaya önceki maçlardan daha büyük bir istek, arzu ve hırsla çıkacağını unutmamak gerek.

Manucho ve Mendy dikkat edilmesi gereken önemli oyuncuları. Kalecilerinin ise, Güney Amerika'lı neredeyse tüm kalecilerin ortak özelliği olan ' uzaktan şut beceriksizliği '  özelliğine sahip olması nedeniyle uzaktan şutlarla gol bulabilir Bursaspor. İnsua, Ergiç, oynarsa Nunez bu şekilde gol kaydederek maçın kilit isimleri olabilirler. Eski Bursaspor'lu İbrahim Dağaşan ve Musa Aydın'a da orta sahada dikkat edilmeli.

Bucaspor'un kemik yapısı içerisinde kendisine yer edinen Orhan Ak ve Dahmane karşılaşmada sakatlıkları sebebiyle forma giyemeyecek, bu oyuna etki edebilir.
Bu arada, bugün yayınlanan PFDK kararları uyarınca Buca ekibinin antrenörü Bülent Uygun, 1 maç süreyle soyunma odasına ve yedek kulübesine girememe cezası aldı. Bu, mutlaktır ki Buca ekibini etkileyecektir.


Maçın skorunu etkileyen önemli bir etken de görülecek kartlar olabilir. Buca ekibi, yüksek tempoda oynadığı Beşiktaş ve düşük tempoda oynadığı Galatasaray karşılaşmalarında fazlasıyla kart gören bir takım edasına sahip. Yani maçın temposuna değil, maçta karşısındaki rakibin potansiyeline bağlı olarak agresif bir oyun tarzı benimsiyor İzmir ekibi.

Bucaspor kapanacaktır, kapalı ekiplere karşı çektiğimiz zorluk ise geçen sezonun son haftalarınadan itibaren ortada ama yenmesini bildik bu takımları. Ne var ki bu karşılaşmalar hep zor karşılaşmalar oldu o dönem içerisinde, kolay kazanmadık. Bu maç da öyle olacaktır, hatta söylemek içimden gelmiyor ama puan kaybı yaşanabilir bu maçta. Kilit isim olabilir dediğim Ergiç, İnsua, Nunez eğer Sağlam'ın rotasyon rüzgarına kapılmazlar da sahada kendilerine yer bulabilirlerse maçın kaderini belirleyebilirler ve yeterli ölçüde etki ederlerse puan kaybı bir yana rahat bir galibiyet de alabiliriz. Net bir şey söylemek ne yazık ki zor.

Devre arasında ve maç sonunda stadyum ile alakalı bir protesto çabası içerisinde olacak tribün. Eğer futbolcular  bu tepkinin takıma değil de belediyeye, yerel yönetime olduğununun bilincine varabilirlerse ki varacaklardır bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Umarım, devre arasında inadına sos ses açılacak olan müzik sesini bastırabilir stadyum konusundaki haklı tepki, umarım bir zafer yolu açılır stadyum konusunda.

Yenersek eğer, zaten tarihinin en iyi lig başlangıcını yapmış olan Bursaspor için işler daha da güzel gidiyor olacak. '' Biri bizi durdursun '' pankartları meşru hal almış olacak sanırım... Antep maçının hükmen kazanılması halinde, pek de oynanmadan kazanılmış olacağını düşünürsek eğer 5'te 6 yapmış olacağız bu maçtan da galip ayrılmamız halinde. Öyleyse 5'te 6 aşkına!
Maç sonrasında görüşmek üzere...

Gökhan Sezer

0 yorum :