On 20 Eylül 2010 Pazartesi 0 yorum


Ertuğrul Sağlam, Şampiyonlar Ligi’nde alınan farklı Valencia yenilgisinin ardından dün bir basın toplantısı düzenledi bildiğiniz üzere. Açık ve net konuştu, sözleri dolandırıp soruları cevapsız bırakmadı çoğu antrenörün bu gibi durumlarda yaptığının aksine. Basın toplantısı üzerine biraz kafa yordum, hocanın dediklerini kendimce yorumladım.

‘’ Pahalı transferler yapabilirdik ’’
Ertuğrul Sağlam’ın basın toplantısında en dikkati çeken sözleri kadro ile ilgili sözleriydi. ‘’ Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olacak bir kadro oluşturmadık ‘’ sözü, Bursaspor’un devler arenası için yeterli düzeyde oyunculara sahip olmadığı yönündeki eleştirilere onay verir nitelikte. Ergiç, Volkan Şen ve Sercan Yıldırım bana göre bu kadro içerisinde Şampiyonlar Ligi arenasına en yatkın isimler. Ergiç, yıllarca Avrupa futbolunda boy göstermesi sebebiyle oyun tarzına alışkın ve yıllarca o mantalitede oynamış olacağındandır ki o oyun s
istemine yatkın bir oyuncu. Sercan ve Volkan ise hızları ve yetenekleri ölçüsünde bugün Şampiyonlar Ligi’nde 3-4 takım dışında hangi takıma koysanız sırıtmadan oynayabilecek futbolcular.

Başlıkta da gördüğünüz gibi, Sağlam’ın bir diğer demeci de transferler üzerineydi. ‘’ Güncel başarılar yakalamak ve şirin gözükmek adına pahalı transferler yapabilirdik. Ama biz, mantıklı ve doğru olanı yani buradan ayrıldığımızda yerimize gelecek olan insanları sıkıntıya sokmamak adına doğru olanı yaptığımıza inanıyoruz ‘’ dedi Sağlam. Üzerine çok fazla söylenecek söz yok. Ama en azından bir tane, bu takıma İnsua yerine maestroluk edebilecek bir oyuncu alınabilseydi keşke, keşke o paraya kıyılabilseydi. En azından, ‘’ bizim takımda tek başına oyununun skorunu değiştirecek oyuncu yok. 5 kişiyi çalımlayıp, tüm rakiplerini birer birer geçip gol atan oyuncu gösterebilir misiniz? Öyle
bir takım değiliz biz, öyle de bir oyuncumuz yok ‘’ yakınmasını duymazdık Sağlam’dan. Sağlam aslında bu iki demecinde kendisiyle çelişiyor. Hem, oyunun kaderini değiştirecek bir oyuncu eksikliğimiz var diyor, hem de paraya kıyıp iyi oyuncular alabilirdik, almadık demeye çalışıyor. Ama olan oldu artık, bana göre bu iki çelişkili söylem, Sağlam’ın Şampiyonlar Ligi’ni öncelikli hedef olarak görmediğinin ama bu denli ağır hezimet de beklemediğinin anlaşılmasından başka bir şey ifade etmiyor.

Tecrübe, tecrübe, tecrübe
‘’ Bu sezon Avrupa’da tecrübe sezonu olacaktır. Önümüzdeki sezon oynayacağımız Avrupa kupalarında daha büyük başarılara imza atacağımızı söyleyebilirim ‘’
Bu söz de anahtar kanaat olarak Bursaspor’un ilk devler ligi macerasının altına not düşülebilir. Bunu çoğumuz söylüyoruz, söyledik. Bazı antrenörler vardır, insanların ne dediği umuru
nda değildir, bahsettiğim bu antrenörler halk nasıl görüyorsa, ne diyorsa kendi istediğini ve de çoğu zaman tersini yapmaya çabalarlar. Ertuğrul Sağlam öyle bir antrenör olmadığını bir kez daha göstermiştir bu basın toplantısında. Halk, sporseverler ( Bursaspor düşmanı olmayanlarından bahsediyorum ) ne diyorsa, ne eleştiri getiriyorsa, neredeyse hepsini Sağlam da dile getirdi, katıldığını belirtti. Farkındalık güzel bir şey vesselam.

Maç sonrası yazımda da yazmıştım. Özellikle 2. golün yenmesinin ardından, takımın büyük umutlarla ve hırsla başladığı maçta bu denli dağılması sebebiyle ve tecrübesizliğin de etkisiyle oyun ve taktiksel disiplinden kopulduğu çok bariz bir biçimde ortadaydı. ‘’ Oyun disiplininden uzaklaşınca bu takım başarılı olamıyor. Bizi biz yapan değerler var ve bunları korumak durumundayız. Ekip birlikteliğini sahaya yansıtıp takım olgusunu üst düzeyde ortaya koymak zorundayız. ‘’ sözü bunu da doğrular nitelikte. Bursaspor, ‘’ şampiyon olamaz ‘’ denilen ligde şampiyonluğa bu takım oyunu sayesinde ulaştı. Bu yolda Gençlerbirliği’ nden 3 tane de yedi takım ama toparlanmasını bildi. Gençlerbirliği’nden 3 yiyen takım, gidip Kadıköy’de Fenerbahçe’yi 3’lemesini de bildi. Bu bağlamda söyleme gereği duyuyorum ki Valencia maçı tüm umutları bitirmemeli, o ateşi söndürmemeli ki zaten o ateşin sönmeyeceği, maç sonunda takımını elleri kırılırcasına alkışlayan taraftar tarafından net bir şekilde ortaya konmuştur. Bu takım, yarasalar karşısında ortaya koyamadığı takım oyununu ortaya koyabilirse, toparlanabilirse Rangers maçlarından 6 puan çıkarabilecek güçte bir takım, üstüne basara her defasında söylüyorum bunu.

Joga Benito misali...

Basın toplantısında söylenilenler arasından ben bu bölümlerin altını çizmişim, bunları not etmişim. Bunlar gözüme çarpan ve Valencia maçındaki başarısızlığın ana hatlarını çizen söylemlerdi. Bir cümlesi daha var Sağlam’ın, çok akıllıca.

‘’ Biz şu an Şampiyonlar Ligi’nin keyfini çıkarmaya çalışıyoruz. ‘’

Gökhan Sezer

0 yorum :