On 28 Ocak 2011 Cuma 0 yorum

Yarın, ligin 19. haftasında Bursa'da-evimizde Galatasaray ile karşılaşacağız. Karşılaşma, her ne kadar Galatasaray'ın ligdeki konumundan kaynaklı olarak sıradan bir lig karşılaşması gibi değerlendirilebilecekse de, yeni bir kadro yapılanmasına giden ve iyi yolda ilerleyen Galatasaray'a karşı verilecek mücadele bir hayli önemli.

 Zor bir viraj olacak Galatasaray karşılaşması. Her açıdan hem de..

Ligdeki en önemli iki rakibimizin yani Trabzonspor ile Fenerbahçe'nin birbiriyle karşılaştığı bu haftada alınacak bir galibiyet, 3 puandan daha fazlasını ifade edecek. Bunun yanında, Galatasaray'ı mağlup etmek demek, aynı zamanda kupadan eleniş ve ardından da Konya'da alınan beraberliğin beraberinde getirdiği şüphenin de mağlup edilmesi anlamına gelecek. Anlayacağınız, biçilen önemden de atfedilen pahadan da daha fazla bir getirisi olabilir bu karşılaşmanın.

Bu açıdan, oyuncuların üstünde artı bi yük olacağı aşikar. Geçen sezon pek çok kez bu tür yüklerin altından kalkmasını bilmiş olsalar da, futbolcuların işini kolaylaştırmak adına tribünlerin de iyi bir performans sergilemesi gerekiyor. Taraftar ve şehirde, geçen sezonun tam tersi bir biçimde var olan isteksizlik ve heyecansızlığın takıma da yavaş yavaş etkimeye başladığını gören bizler, bu konuya artı bir önem vermeliyiz. Galatasaray karşılaşması bu açından da bir viraj önemi taşıyor. Dileyelim ki, maç yüksek tempoda ve heyecanlı geçsin ki, alınacak bir galibiyette şehir biraz eski havasına bürünebilsin.

******
 Geçen sezon da çokça görüldüğü gibi, Bursaspor'un sabit ve kemikleşmiş bir kadro yapısı var. Bu yapı içerisinden sadece ve/veya en fazla 2-3 ödün veriyor Sağlam. Bu yapıyla fazla oynamıyor. Galatarasaray karşısına çıkacak kadro da bu doğrultuda hazırlanacaktır ancak Ergiç ve Batalla'nın formundaki düşüşe bağlı olarak geçici bir sistem farklılığı, beraberinde sürpriz bir kadro da doğurabilir. Bekleyip göreceğiz ancak ben bu karşılaşmada Bekir Ozan'ın sahada olabileceğini düşünüyorum ve bana göre yerinde de bir tercih olacaktır.

İnsua'nın Çarşamba günkü Kasımpaşa karşısında forma giydiğini ve sakatlığını bu ölçüde atlattığını düşünürsek, Batalla'nın formundaki düşüşün antrenman görünümlerine bağlı olarak İnsua tericihi de yararlı olabilir. Sağlam'ın bileceği iş.. Bizim bildiğimiz ve söylediğimiz, günümüz futbolunun bir getirisi olan orta saha mücadelesinde geri kalınmaması için orta sahadaki düşüşe bir hal çare bulunması gerektiği.

Ayrıca, Konyaspor karşılaşmasında görüldüğü gibi ve çoğu kez vurguladığımız gibi, Miller transferinin başarısı, neredeyse tamamen orta sahadaki ve kanatlardaki verime endeksli. Hem orta sahada, hem de kanatlarda bir verimliliğin olmadığı Konyaspor deplasmanında, oyuna dahil olduğu dakikadan maç sonuna kadar topla dahi zor buluştu Miller. Galatasaray karşısında böyle olmamalı.. Ve burada iş, son karşılaşmalarda o özlediğimi performansına dönüş sinyalleri veren Ozan İpek ve şımarık çocuk Volkan'a düşüyor.

Üzülerek ve korkarak söylüyorum ki, Volkan'ın bu maçtaki olası bir vasat performansı taraftarla arasındaki ipleri tamamen koparmaya aday. Disiplinsizliği ve oyun içerisindeki bencil tavırları sebebiye son zamanlarda aldığı tepkiler, adının transfer dedikodularında geçtiği Galatasaray'a karşı bir vasat performansında tavan yapabilir. Bu açıdan, bir viraj olarak da bu kabul edilebilir.

******

Peki ya Galatasaray ne yapabilir?
Tahmin etmek zor.. Ligin ilk yarısını büyük bir hezimetle kapamış ve devre arasını daha çok çalkantılarla geçirmiş olsalar da, lige iyi bir başlangıç yaptılar. 

İlk yarıdaki kötü gidişatlarının en büyük sebebi olarak gösterilen ruhsuzluk, her ne kadar transferler isimsiz ve bekleneni karşılamamış olsa da giderilmiş gibi. Alınan oyuncular, verimli ve mücadeleci oyuncular. Zira Zapata da öyle, ligdeki bir çok karşılaşmaya eldivenleriyle etki edecektir. Bu açıdan, Galatasaray da önemli bir sınavdan geçecek. Bu sınav, ilk yarıdan farklı olarak neler yapabileceklerine dair bir sınav ve bu sınavı geçememeleri halinde iç sallantıları daha da şiddetlenecektir şüphesiz.

Orta sahalarına dinamizm aşılayan isimleri olan Cana, kart cezası sebebiyle forma giyemeyecek. Cana'nın eksikliğinde yeni transfer ettikleri Culio'nun da yükü artacak ve transferin doğruluğu konusunda daha iyi bir fikir sahibi olunacak sarı-kırmızılı camia. Stancu da tıpkı Miller gibi orta alanın verimliliğine bağımlı bir oyuncu ve tüm bu sebepler, kızgın bir orta saha mücadelesi izleyeceğimizi işaret ediyor. Çok sayıda kart çıkması muhtemel.

Dileyelim ki bu virajı başarıyla dönen taraf yeşil-beyazlı ekibimiz olsun. 
Düğün yolunda bir viraj kazası daha yaşamayalım..

Gökhan Sezer

0 yorum :