On 16 Eylül 2011 Cuma 2 yorum

Bursaspor'dan geçtiğimiz sezon sonunda ayrılan bir futbolcu; Ivan Ergic.. Futbolu ve kişiliği, formasına ve şehre saygısı, Türk ve Bursa kültürüne ilgisi ve cana yakınlığı ile Bursa şehrinde efsane olan nadir yabancı oyunculardan birisi. Peki ya neden takımdan ayrıldı "Şampiyon Ergiç" ? Sebebi, söylendiği gibi yaşı ve formsuzluğu mu?


Bugüne kadar öyle olduğunu biliyorduk, Bursa'yı üzen bu ayrılığın sebebinin yaş ve form konusundaki sıkıntıları olduğunu biliyordunuz. Öyle söylendi, öyle anlatıldı..
Peki ya işin aslı öyle değilse?
Haber niteliğinde de olan bu yazıyı yazıyorum çünkü benim öğrendiğim, işin aslının büyük ölçüde anlatıldığı gibi olmadığı yönünde.

Aklınıza ne geliyor peki?
Söylendiği gibi değilse neden ötürü takımdan ayrılmış olabilir Ergiç, ne olabilir faktör?
Siyasi düşünceleri olabilir mi?
Öyle düşünüyorsanız, pek de yanılmıyorsunuz.

Manchester United maçını hatırlıyor musunuz?
Şampiyonlar Ligi'nde, Bursa'da oynadığımız Manchester United maçını..
Hani şu, maçtan önce Ergiç'in, Bursa'da yaşayan ve maddi durumu yetersiz olan ailelerin belli sayıdaki futbolsever çocuklarına verilmek üzere bilet satın aldığı maçı.. İşte meselenin asıl odak noktasının, o bilet konusu olduğu belirtiliyor.

Rivayet şudur ki; siyasi görüşleri Bursaspor taraftarının genel profiline ters olmasına karşın yeşil beyazlı kitlenin büyük sevgisini ve saygısını kazanan Ergiç, bu bilet yardımı konusunu, bir takım toplantısında "Manchester United Bursa'ya kaç yılda bir geliyor ki?" diyerek ilk olarak takım arkadaşlarına açmıştır. Daha fazla insana ulaşmak ve daha fazla yardım sağlayabilmek için yapmıştır bunu ve takım içerisinden sadece bir yoldaş bulabilmiştir kendine. İsmi İnsua'dır.  Diğer takım arkadaşlarından destek göremez ve kısa bir tartışma yaşanır. Ve yine rivayetin devamı şudur ki; tartıştığı ve ilgili konu hakkında kendisine muhalefet eden kişiler Ergiç'i, siyasi görüşlerini takım içine aşılamaya çalışmakla itham etmişler ve bu konuyu Teknik Direktör Sağlam'a kadar taşımışlardır.


Ve iddiaların devamı daha da ilginç. Şöyle ki; ilgili sitemde geçen sözlerin "Futbolcunun görevi bu değildir. Ergiç, kendi düşündüklerini ve savunduğu ideolojiyi takıma yaymaya çalışıyor. Böyle bir durumu istemiyoruz" vb olduğu belirtiliyor. Durumdan haberdar olan Ergiç'in de gün geçtikçe takımda yalnızlaştığı ve Ergiç'e karşı bir cephe oluştuğu, "Yoldaş Ergiç"i Bursa'dan ve Türkiye'den koparan sürecin de bu yaşananların bir sonucu olduğu iddia ediliyor.

Benim öğrendiğim Ergiç gerçekleri bunlar..
Konu hakkında soru sorma gereği bana değil, kamuoyuna ve bu durumdan rahatsız olan renktaşlarıma düşüyor..
Sorulmalı; "Ergiç neden gitti?"

Gökhan Sezer

2 yorum :

Adsız dedi ki...

Bu gerçek olabilir mi ya :@

Adsız dedi ki...

en başından beri böyle düşünüyorum zaten ben. Sadece siyasi görüşlerinden.