On 23 Eylül 2011 Cuma 1 yorum

Bursaspor, dün akşam sahasında oynadığı maçta Beşiktaş'a 2-1 mağlup oldu ve 2 haftadır oturduğu liderlik koltuğundan indi.


Öncelikle şunu söylemek gerekir; Bursaspor kesinlikle ama kesinlikle kötü bir futbol sergilemedi.
Kayserispor'u 3-0 ile geçen, Mersin İdmanyurdu deplasmanından 3-1'lik galibiyet ile ayrılan 'oturmuş' Bursaspor neyse, dün akşamki Bursaspor da oydu.. Nitekim o Bursaspor, henüz 7. dakikada Bangura'nın ayağından bulduğu golle, formda bir Beşiktaş'ı da geçecek güçte olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Golün ardından rakip takım kalesine baskı kuran takım yine Bursaspor'du..
Dakikalar 25'i gösterene kadar..

25. dakikada Bangura'nın bir kırmızı kart gördüğünü değil de, Yardımcı Hakem Adil Sinem'in uyarısıyla Hakem Yunus Yıldırım'ın bir kırmızı kart gösterdiğini söylemek daha doğru olacaktır. Adil Sinem, hani şu maçtan daha günler önce "O hakem 4 yıl sonra Beşiktaş maçına atandı" başlıklarıyla haber yapılan hakem. Bildiğimiz iyi oldu. Bir 4 yıl sonra, "O hakem 4 yıl sonra Bursaspor maçına atandı" diye başlık atar, takımımıza bir katkı sağlayabiliriz belki..

Bu kırmızı kartın ardından Bursaspor, bir haksızlığa uğradığını düşünerek hırslandı ve taraftarın da muhteşem desteğiyle, 10 kişi kalmasına karşın rakip kalede gol arayan taraf olmaya devam etti.. Vederson'un direği sıyıran serbest atışı ve Turgay'ın vuruşunda Rüştü'nün parmaklarının ucuyla direğe kadar itebildiği o muhteşem şut.. Bursaspor, maçı o dönemde koparabilir ve 10 kişi olmasına karşın Beşiktaş karşısında devre arasına 2-0 veya 3-0 gibi bir skorla gidebilirdi. Ancak olmadı.. Futbol şansı ne yazık ki yanımızda olmadı.

Maçın ikinci yarısına girerken Sağlam'ın yaptığı Batalla-Tagoe değişikliğini, ileride top tutma isteği olarak algılamak mümkün ancak Tagoe henüz ne Sağlam'ın, ne de Bursaspor taraftarının beklediği düzeye gelemedi. Bu sebepledir ki; beklenen katkıyı da veremedi. Bu tür zeminler ve hava şartlarında veya kuvvetli rakip orta sahalarına karşı fizik gücü çok çabuk tükenen Batalla'nın oyundan alınışına diyecek hiçbir şeyim yok ancak Tagoe hamlesi bir kumar oldu ve bu maçta kaybedildi. Umarız ilerleyen maçlarda Tagoe beklenen düzeye gelir ve bu sezonki yerinde transferlerden birisi olduğunu gösterir.

Bursaspor'da başa baş mücadele edilen veya Avrupa maçlarında görüldüğü üzere kendisininden kuvvetli olduğu düşünülen rakiplere karşı alışkanlık haline gelen "Attığın golden sonra geriye çekil ve savunma yap" halinin bu maça da yansıdığını görmek üzücü oldu. Sağlam, her ne kadar kenardan "İleriye çıkın, ne yapıyorsunuz?" diye sitem etse ve futbolcularını uyarsa da 10 kişi kalan ve gerektiğinden fazla yorulan Bursaspor, bu psikoloji içerisinde bunu gerektiği ölçüde beceremedi. Sürekli olarak top yapan ve belli bir süre içerisinde oyunu tek kaleye yıkan Beşiktaş da dakikalar geçtikçe cesaret kazandı ve gol bulabileceğine her geçen dakika bir kat daha inandı.

79'uncu dakikada Beşiktaş da 10 kişi kaldı. Quaresma'nın bana göre 'centilmenliğe aykırı hareket' olarak da değerlendirilerek cezası ağırlaştırılması gereken müdahalesi cezasız bırakılmadı ve bu oyuncu gereken kartı gördü. Taraftarın maç boyunca yaptığı baskı sonuç verdi, taraftar bir gol atmış oldu.. Ve fakat, daha da kolaylaşması beklenen işler ne yazık ki beklendiği gibi gitmedi. Tıpkı 10 kişi kaldıktan sonra hırslanan ve varını yoğunu ortaya koyan Bursaspor gibi, Beşiktaş da hırslandı ve ataklarını artırdı. Sağlam'ın, oynadıkları futbolla "Yorulduk!" diye bas bas bağıran takımında 3'üncü değişikliği yapmak için Beşiktaş'ın 2 gol bulmasını beklemesi ne yazık ki acı bir sonuç verdi.

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Sağlam'ın bir değişiklikte oyuncu tercihi yanlışlığı yaptığını ve bir değişiklikte de geç kaldığını belirtsem de kurduğu bu mücadeleci takımdan ötürü Sağlam'ı kutlamak gerekiyor. Savaşan futbolcuları da aynen öyle.. Mağlubiyet gözleri siyaha boyamamalı.. Bu takım; bu emek, bu mücadele ve bu 'takım' hali ile ligde Beşiktaş'ı da, diğer rakiplerini de geride bırakacaktır ve gerekli cevabı sezon sonunda verecektir. Bu takım, şampiyonluğun en büyük adayıdır.
Mağlubiyetin Beşiktaş'a karşı olması camiayı yaralamıştır ama bu, sadece bir yol kazasıdır.
Gerekli dersler alınırsa, bu mağlubiyet Bursaspor'un ikinci şampiyonluğunun önünü açan maç olmaya adaydır.

Unutmayın..
"Alışkındır Bursasporlu son gülen olmaya"

Gökhan Sezer

1 yorum :

Adsız dedi ki...

yenilgimize üzüldügüm kadar, bangura'nın 2 hafta ceza alacak olmasına da üzüldüm. sestak, bangura'nın yoklugunda bize iyi gelecektir. açıkçası sestak'ı 4 gözle bekliyorum, turgay'ın topu daglara taşlara vurmasından sıkıldım artık. sestak ve bangura birlikte oynadıklarında herşey daha güzel olacak inşallah.